Sık Sorulan Sorular 4 Mart 2019

Avilla hazır evler yapıların ömrü kaç yıldır? Emprenye nedir?

Ahşap yapıların ömrü evlerin bakımıyla ilgili olarak 60-90 yıl arasında değişmektedir. Bu süre ev sahibinin evine bakım göstermesiyle daha da uzayabilir.Türkiye dahil dünyanın birçok yerinde 200-300 yıllık ahşap yapılar hala ayakta durmaktadır.
Yapılan ithal emprenye sayesinde ahşabın ömrü en az 50 yıl uzatılmaktadır. Avilla'da sağlığa zararı olmayan, ahşabın içine girebilecek ve ahşaba zarar veren termit dediğimiz zararlı canlıları barındırmayan su bazlı emprenye kullanılmaktadır.

-Bakımını nasıl gerçekleştirilir? Dış ve İç cephede nasıl bir boya kullanılıyor?

Avilla hazır ev, ahşap yapılar için özel olarak üretilen su bazlı ve nefes alan boya dediğimiz ithal CE ve ISO normlarına uygun boya ve solüsyonlar kullanılmaktadır. 6 yıl garantisi olan bu boyalar içte ve dışta 2 kat uygulanmaktadır. Sadece 8 yılda 1 kat uygulanması bakım için yeterlidir. Renk seçimi siz müşterilerimizin tercihine sunulmaktadır.

-Avilla hazır evin izolasyonu nasıldır? Isınma problemi yaşanır mı?Nasıl bir sistemle ısınılabilir?

Panel duvarların içinde 15 cm Taşyünü bulunmaktadır.

TAŞYÜNÜ

- Isı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik düzenleme ve yangın yalıtımı maksadıyla kullanılmaktadır.
- Isı iletkenlik beyan değeri λ≤ 0,040 W/mK’dir.
- Su buharı difüzyon direnç faktörü µ=1’dir.
- Kullanım sıcaklığı -50/+600, -50/+650°C aralığındadır.
- Sıcağı ve rutubete maruz kalması halinde dahi, boyutlarında bir değişme olmaz.
- Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilemez.
- Higroskopik ve kapiler değildir.
- TS EN 13501-1’e göre “yanmaz malzemeler”olan A sınıfındandır

Bilindiği üzere, bütün dünyada dağ evleri ahşap yapılardan oluşmaktadır.

-Avilla Hazır evlerin elektrik ve su tesisatı nasıl yapılır?

Elektrik ve su tesisatının bütün kanalları fabrikada projeye göre açılır. Evin içerisinde kablo ve borular görünmez. Bütün kablolar zeminin altından aralarından geçer. Yanmaz, silikonlu kablo kullanılır.

-Avilla hazır evler yanar mı? Yangına dayanıklı mıdır? Ne gibi önlemler alınır?

Ev yangınlarının en önemli sebebi kısa devredir. Eksiz- buatsız, direk sigorta panosuna çekilen, Antikrom-Halogenfree kablolarla yapılan tesisatta kısa devre riski yoktur. Kullandığımız emprenye ve boya malzemelerinin yangın geciktirici özelliği vardır telefon direklerinin orman yangınında sapasağlam durması da emprenye sayesindedir.

-Avilla hazır evlerin kendi projelerinin dışında, müşteriye özel proje hizmeti var mıdır?

Müşterilerimize eskiz-plan hizmetimiz vardır. Betonarme bir projeyi de taşıyıcı sisteme uygun olarak bir yapıya dönüştürebilmekteyiz.Müşterinin isteğine ve zevkine göre projeler çizilir.

-Montaj süresi nedir?Ne tür bir ağaç kullanılır?

Montaj süresi 15-40 gün arasında evin büyüklüğüne ve projeye göre değişmektedir. 100 m² büyüklüğünde tek katlı bir yapının anahtar teslim süresi 45 gün sürmektedir.

-Depreme karşı dayanıklı mıdır?

Ahşap evlerin depreme karşı dayanıklı olduğu bütün dünyada bilinmektedir. Ahşabın betonarmeye göre 8 kat daha hafif ama buna karşın taşıyıcı kuvveti daha fazla olan bir malzeme olması depreme karşı bir avantajdır. Aynı ağırlıktaki bir ahşap kiriş, beton bir kirişe göre daha fazla yük taşır. Ahşap esnek bir malzemedir, depremin şiddetine absorbe edebilir; bu yüzden daha dayanıklıdır. Dünyanın en büyük deprem bölgesi Japonya'da ahşap konutlar çok yaygındır. Ayrıca Amerika'daki konutların % 95'i ahşap taşıyıcı sistemiyle inşa edilmektedir.

-Ahşap Karkas Yapılar Ormanların Yok Olmasına Sebep olur mu?

Dünyada ahşabı inşaat sektöründe kullanan ülkelerde ORMANLARIN KÜÇÜLMEDİĞİ, tersine; bilimsel bir yaklaşım ve bilinçli bir koruma anlayışı ile hızla BÜYÜMEKTE OLDUĞU kanıtlanmıştır.Amerika'da ormanların her yıl kesilen miktarının %23'ü KADAR BÜYÜMEKTE OLDUĞU, yani kesilen her 100 ağaca karşı 123 ağaç yetiştiği bildirilmiştir.

Ahşabın en çok kullanıldığı ABD ve İskandinavya gibi ülkelerde orman alanları, ahşabın az kullanıldığı ülkelerin aksine,büyüyor.Ahşap kullanımını teşvik, orman alanının büyümesini de teşvik ediyor.İşte, bilinçli yaklaşım ve koruma önlemleri ile yıllarca Uzak Doğu'nun tomruk ihtiyacını bile karşılayan Amerika'nın ormanları her yıl büyümekte.Yapı sektöründe ahşabı kullanan tüm ülkelerde bu böyledir.Bu yüzden "Green Peace" örgütü yapıda ahşap kullanımını destekliyor.Artık ormanların ancak "tüketim bilincine sahip" kullanıcılar tarafından gerçekten korunabileceği anlaşılmıştır.Yeni dikilen ağaçların, havanın karbondioksitini yaşlı ağaçlara göre çok daha hızlı filtre ettiği bilinmektedir.

Ahşap karkas yapı sitemi ahşabın yeniden, hızla ve daha fazla üretilebilir tek doğal kaynak olması nedeniyle de bu malzemeyi tercih etmektedir.

-Ahşap Karkas Yapılar Sağlıklı mı?

Ahşap karkas yapılarda yaşayanlar fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissetmektedirler.Ahşap, bizimle birlikte nefes alan ve dolayısıyla yaşayan bir malzemedir.Ancak beton sürekli olarak Radon gazı yayarak beden üzerinde toksik etki yaratmaktadır.Tünel kalıp tekniği ile betondan imal edilen apartmanlarda ve duvarlarda mevcut çift kat hasır demirinin arasından mecburen geçen 220 volt elektrik taşıyan teller yüzünden manyetik alan oluşmakta, bu nedenle zihinsel ve fiziksel sağlığımız risk altına girmektedir.Ahşap ise kendi çevresi ile kimyasal dengededir.Etkilemez ve etkilenmez!

-Ahşap Karkas Yapılar Pahalı mı?

Genel kanının aksine mühendislik hesabıyla yapılmış ahşap karkas taşıyıcılı sistemli binalar diğer yapı tekniklerine göre daha ucuzdur.Yapılar fabrika ortamında milimetrik olarak üretilir.Montaj süresinin çok kısa olması sebebi ile şantiye süresini, dolayısıyla şantiye genel giderlerini azaltır.Proje aşamasında dahi birçok malzemenin siparişini verebileceğiniz için zaman da kazanırsınız.Yüzeyler gönyesinde ve şakülündedir.Kaplama malzemesi zayiatı minimumdur.Ayrıca erken teslim alacağınız her ev her ay kira giderlerinizin de azalmasını sağlayacaktır.